Projektna nastava: izlet na Velebit

17.05.2019 | Arhiva

Učenici prvih razreda Prve gimnazije grada Splita u petak, 3. svibnja 2019., otišli su posjetiti Velebit. Krenulo se u šest sati ujutro i, iako je ustajanje najkasnije u pet ujutro bilo krajnje neugodno za učenike, lijepi krajolik za to se svakako iskupio. Učenici, podijeljeni u tri skupine po dva razreda, odvojeno su obilazili izvor rijeke Gacke i Majerovo vrilo, Kuću Velebita i utočište za smeđe ličke medvjede u Kuterevu. Na putu do Gacke kratko se stalo pogledati dio grada Otočca, gdje je gospođa Ruža ispričala zanimljive priče o zbivanjima u Otočcu tijekom Domovinskoga rata. Crkva je lijepo obnovljena, no ostala je pokoja rupica od granate da se ne bi zaboravilo. Po dolasku na vrelo Gacke počela je padati kišica koja ipak nije omela razgledavanje, već je cijeli prizor samo dodatno proljepšala. Zgodne stare mlinice i mnogobrojne nijanse zelene, koje se u vodi prelijevaju u plavu, činile su idiličan prizor.

Kuća Velebita u Krasnome mnogim je učenicima bila najzanimljiviji dio izleta zbog mnogih maketa, animacija, videozapisa, fotografija i izložaka koji detaljno opisuju biljni i životinjski svijet Velebita. Pripremljene su tri poučne radionice u kojima su učenici pomoću pokusa mogli izraditi vlastitu ružu vjetrova, nacrtati graf srednje količine padalina i temperature. Ispred Kuće Velebita iskusili smo jačinu bure koju je proizvodio simulator bure.

U skloništu za smeđe ličke medvjede Kuterevo u Kuterevu trenutno se nalazi sedam medvjeda, od kojih je troje „mladunaca“ (koji su sve samo ne maleni). Imaju i svoja imena. Vodič nam je ispričao kako je neke medvjede udario automobil ili su ih ozlijedili neoprezni ljudi pa nakon oporavka u Kuterevu nisu mogli biti vraćeni u divljinu jer su se već bili naviknuli na ljude. U utočištu volontiraju ljudi iz različitih zemalja koje zanimaju ove krasne životinje.

Nakon zanimljivog izleta koji je pomogao u svladavanju gradiva iz geografije, biologije, kemije, pa i povijesti, ručali smo u restoranu „Zvonimir“ u Otočcu, nakon kojega je i zadnja skupina krenula prema Splitu. Svakako – izvrstan izlet!

učenice 1. e: Lucija Banović i Kristina Petrović