Mjuzikli i dramske predstave na engleskom jeziku

Učenici i nastavnici I. gimnazije Split već  više od 30 godina ustrajno i uspješno rade na mjuziklima i ostalim dramsko-scenskim projektima na engleskom jeziku te ih javno izvode za srednjoškolsku i ostalu zainteresiranu publiku. Sve su naše predstave izvrsno primljene od publike, uz višestruke reprizne izvedbe i vrlo visoku gledanost. Prema našoj evidenciji, do sada ih je pogledalo više od 30 000 gledatelja.

Od 1994. do 2018. talentirani su i visoko motivirani učenici naše škole, u suradnji s nastavnicima i učenicima britanske srednje škole Astor College iz grada Dovera, na pozornici Hrvatskog narodnog kazališta Split i doverskog kazališta White Cliffs izveli 8 svjetski poznatih mjuzikala:

• OUR HOUSE (HNK Split i White Cliffs Theatre Dover, 6 izvedbi, 2018.)
  • LITTLE SHOP OF HORRORS (HNK Split i White Cliffs Theatre Dover, 6 izvedbi, 2016.)
  • GODSPELL (HNK Split i White Cliffs Theatre Dover, 6 izvedbi, 2008.)
  • FIDDLER ON THE ROOF (HNK Split i White Cliffs Theatre Dover, 5 izvedbi, 2006.)
  • SOUTH PACIFIC (HNK Split i White Cliffs Theatre Dover, 5 izvedbi, 2004.)
  • JOSEPH AND THE AMAZING TECHNICOLOUR DREAMCOAT (HNK Split i White Cliffs Theatre Dover, 10 izvedbi, 2002. i 2003.)
  • MY FAIR LADY (HNK Split i White Cliffs Theatre, Dover, 5 izvedbi, 2000.)
  • OLIVER! (HNK Split i Zagreb, 5 izvedbi, 1994.)

Od 2019. do danas smo, vlastitim glumačkim snagama, a u suradnji s gostom redateljem iz Ujedinjenog Kraljevstva, Paulom Shermanom, realizirali sljedeće projekte:

• MACBETH, čuvenu tragediju Williama Shakespearea (Gradsko kazalište mladih Split, sezona 2019./2020., 8 izvedbi),
  • A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM, filmsku verziju Shakespeareove komedije snimljenu 2021. godine u pandemijskim uvjetima, umjesto neodigrane kazališne predstave (Kinoteka Split i Ljetno kino Bačvice Split, 3 projekcije u svibnju i lipnju 2022.),
  • THE TAMING OF THE SHREW / KROĆENJE GOROPADNICE, poznatu Shakespeareovu komediju koja u izvedbi učenika I. gimnazije Split kombinira elemente drame i mjuzikla (Gradsko kazalište mladih Split, 6 izvedbi u svibnju i lipnju 2023.).

Novijoj produkciji I. gimnazije Split pripada i dramska predstava LOVAC I LAŽI. Rađena je 2022. godine u suradnji s Gradskim kazalištem mladih Split i redateljem Sinišom Novkovićem, a prema motivima čuvenog romana J. D. Salingera Lovac u žitu. Do sada je imala 11 izvedbi na pozornici GKM-a Split.

U glumačkim, pjevačkim, plesnim i ostalim radionicama, kao i u izvedbama mjuzikla i dramskih produkcija naše škole, od 1994. godine do danas sudjelovalo je i nastupalo više od 500 naših učenika. Svima je to bio veliki užitak i dragocjeno iskustvo, a nekima je odredilo i budući životni put. Također, u ove su projekte mnogi nastavnici I. gimnazije Split, kao i vanjski suradnici, ugradili svoje stručno znanje, ljubav i slobodno vrijeme. Među njima se dugogodišnjim predanim radom posebno ističu prof. Irina Padovan i maestro Hari Zlodre.

Za kvalitetan, kreativan i uspješan rad na ovim projektima I. gimnazija Split  dobila je priznanje  Ministarstva odgoja i obrazovanja (2003.), a njihova voditeljica, prof. Olga Granić, 2015. je godine dobila priznanje „Splitski cvit” za poseban doprinos u zajednici  te Medalju grada Splita za izuzetna postignuća u području međunarodne suradnje škola.

Velika nam je čast, ponos i veselje to što za školsku godinu 2023. / 2024. imamo dogovorene reprize naših dviju najnovijih dramskih uspješnica u Splitu, kao i njihovo gostovanje u Zagrebu. Naime, predstava The Taming of the Shrew / Kroćenje goropadnice ponovo je na programu Gradskog kazališta mladih Split 15. i 16. siječnja 2024. (ukupno 4 izvedbe), dok su dvije reprize predstave Lovac i laži dogovorene za 17. siječnja 2024., a naše dugoočekivano i priželjkivano gostovanje u Zagrebu za 29. i 30. siječnja 2024. u kazalištu Histrionski dom.

Ulomke iz sljedećih mjuzikla možete pogledati ovdje:

Oliver (1994.)
My Fair Lady (2000.)
Joseph and the Amazing Technicolour Dreamcoat (2002. i 2003.)
South Pacific (2004.)
Fiddler on the Roof (2006.)
Godspell (2008.)

Mali dućan strave (2016.)

Our House (2018.)
Macbeth (2019.)
A Midsummer Night’s Dream (2021.)
Lovac i laži (2022.)
The Taming of the Shrew (2023.)