U srijedu, 29. ožujka 2023. učenici i učenice trećeg A, D i E razreda sudjelovali su na obilježavanju „Međunarodnog dana sjećanja na žrtve ropstva i prekooceanskog odvođenja robova”.

„Međunarodni dan sjećanja” obilježava se 25. ožujka, ali s obzirom na to da nije bilo moguće organizirati aktivnosti na taj datum, obilježili smo ga u srijedu, 29. ožujka 2023. Obilježavanje manifestacije organizirala je I. gimnazija Split, nastavnici Vedrana Čulić Čaljkušić i Jurica Dukan te Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje „Zlatna vrata”.

Nakon završene nastave nastavnik Jurica Dukan u velikoj je dvorani na međukatu škole održao predavanje na temu Transatlantska trgovina robljem, a nakon toga sudionici su u Kinoteci „Zlatna vrata” pogledali film Amistad (1997.) u režiji Stephena Spileberga kojemu je glavna tema trgovina robljem.