Učenice I. gimnazije iz Splita u pratnji su prof. Tine Franić sudjelovale u trosatnom predavanju na Institutu za jadranske kulture i melioraciju krša, u Splitu. Predavanje je započelo analizom primjeraka masline u masliniku Instituta gdje su se učenice upoznale s problematikom zaštite maslina prema novim standardima EU-a.

Maslina je najznačajnija poljoprivredna kultura ne samo na području Splitsko-dalmatinske županije već i cijele obalne regije RH. Prema podacima FAOSTAT-a u RH godišnje se proizvede 35 000 tona maslina. Najznačajniji su štetnici masline maslinina muha i maslinin moljac. Godinama je zaštita maslina podrazumijevala korištenje pesticida, što je rezultiralo negativnim utjecajem na okoliš. Stoga, očuvanje je biološke ravnoteže ekosustava izazov budućnosti. Sve zemlje članice EU-a obvezale su se do 2050. ukinuti korištenje pesticida. 

Učenici I. gimnazije Split upoznali su se s implementacijom novih znanstvenih spoznaja u razvoju maslinarstva. Dr.sc. Elda Vitanović prisutne je učenice upoznala s odabirom hlapivih tvari koje bi mogle biti odgovorne za privlačenje štetnika, npr. maslinine muhe, i koje su ujedno testirane u odabranim maslinicima (projekt Love Fly). Nadalje, svrha je trosatnog predavanja bila spoznaja o novim znanstvenim istraživanjima i otkrićima koja na taj način imaju pozitivan učinak na razvoj maslinarstva uopće. U kemijskim su se laboratorijima Instituta učenici upoznali s kemijskom analizom i protokolima u znanstvenim istraživanjima. Važnost masline i razvoja maslinarstva dotaknula je pozitivan učinak na ljudsko zdravlje. Predavanje je obuhvatilo i degustaciju maslinova ulja uz zanimljiv pristup predavača dr. sc. Maje Jukić Špika i mr. sc. Jakše Rošina.