Zahvaljujući prof. Dijani Ledić Begonja, sudjelovali smo u Simuliranoj sjednici hrvatskog Sabora koja je isključivo namijenjena učenicima srednjih škola a kojima se videokonferencijskim putem obratio predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković. Uvažavajući argumentirano iznošenje stavova u raspravi te uvažavajući stavove političkih protivnika, učenici su izglasali Zakon o suzbijanju diskriminacije.

Kao nositelji ove sjednice, svojim izlaganjima našu školu su predstavljali učenici-zastupnici: Paula Arković, Leon Botica, Klara Milanović, Mate Pavić, Vanja Senjanin i Nadana Vuković. Tijekom rasprave učenici su istaknuli važnost zakonskog definiranja onih oblika diskriminacije koji nisu obuhvaćeni postojećim zakonom zalažući se za represivniji zakonodavni okvir. Iskustva učenika su neprocjenjiva o čemu svjedoče njihove izjave.

Paula Arković –replika: „Zahvalna sam svojoj mentorici, prof. Dijani Ledić Begonja koja mi je dala povjerenje i priliku da sudjelujem u Simuliranoj sjednici. Prvi javni nastup predstavlja mi veliko iskustvo koje mi je omogućilo da se nađem u ulozi saborskog zastupnika. Možda se u doglednoj budućnosti počnem baviti politikom pa mi ovo iskustvo bude od pomoći u daljnjoj karijeri.“

Leon Botica – izvjestitelj Odbora za ravnopravnost spolova i Odbora za informiranje, informatizaciju i medije. „Podnio sam Izvješće o Konačnom prijedlogu zakona o suzbijanju diskriminacije. Posao političara je iznimno težak i zahtjevan. Da bi se kvalitetno pripremio za svoj govor moramo sam iščitati Ustav i Zakon o suzbijanju diskriminacije te se konzultirati s profesoricom.“

Klara Milanović – replika: „Iz prve ruke sam mogla posvjedočiti kako se donose zakoni u našem parlamentu. Ja sam se javila za repliku i svoj nastup sam iskoristila kako bi se osvrnula na Zakonsku odredbu o kažnjavanju stigmatizacije u pitanjima diskriminacije.“

Mate Pavić – replika: „Rijetki učenici imaju priliku sudjelovati u ovom projektu pa mi drago što sam se mogao naći u ulozi saborskog zastupnika barem na jedan dan. Replicirao sam i dao svoj obol kroz uvođenje novih amandmana u postojeći zakon.“

Vanja Senjanin – izvjestitelj: „Predložio sam nadopunu Zakona u kojem je potrebno uvrstiti femicid kao izravni oblik diskriminacije nad ženama. Smatram da uvođenjem novog stavka u postojeći Zakon približava Hrvatske zakone – zakonima EU. Ovim bi se zasigurno smanjile poražavajući brojke te bi se adekvatnije kaznilo prijestupnike.“

Nadana Vuković – izvjestitelj: „Raspravljati o izmjeni Zakona o suzbijanju diskriminacije je vrlo poučno. Slušajući pojedinačne ideje i govore svih sudionika dobila sam uvid u razmišljanje mojih vršnjaka, budućeg biračkog tijela čiji glas je jako važan.“

Dijana Ledić Begonja, prof.