25. godišnjica suradnje i prijateljstva s Astor Collegeom iz Dovera

14.05.2018 | Novosti

Pogledajte video zapis s ove svečane i po svemu posebne  proslave

Uoči blagdana sv Duje 1. gimnazija i Astor College iz Dovera svečano su proslavili 25 godina uspješne i intenzivne suradnje postavljanjem tradicionalne izložbe fotografija učenika obje škole u atraktivnom prostoru galerije Dioklecijan u staroj gradskoj jezgri te svečanom akademijom u zgradi Banovine. Ovim su događanjima prisustvovali brojni posjetitelji – od gradskih i županijskih uglednika do nastavnika i učenika, kao i prijatelji iz doverske škole.

Tema fotografske izložbe bila je prigodna – VEZE / CONNECTIONS – te je okupila mlade autore obiju škola, a na samom otvorenju mogle su se čuti riječi pohvale i zahvale splitske dogradonačelnice Jelene Hrgović objema školama jer na ovaj način njeguju i održavaju ne samo međusobno prijateljstvo već i ono između gradova Splita i Dovera, začeto pred također jubilarnih 60 godina, tijekom 2. svjetskoga rata. Svi su se složili da glavne zasluge za ovu dugogodišnju uspješnu međunarodnu suradnju učenika i nastavnika na likovnom planu pripadaju genaracijama marljivih i kreativnih učenika fotografa, ali i njihovim profesoricama Jasenki  Splivalo i Josipi Vujčić.

Na svečanoj akademiji održanoj nekoliko dana kasnije u zgradi Banovine ravnatelji Marijan Puljiz, Chris Russell i Lee Kane istaknuli su kako je i prijateljstvo dviju škola jednako tako počelo u za Hrvatsku teškim uvjetima Domovinskog rata, nakon što je tadašnji ravnatelj 1. gimnazije Andrija Rako uputio zamolbu za prijateljstvom i pomoći u Dover i naišao na otvorena vrata Astor Collegea. Pred gledalištem punim učenika i djelatnika 1. gimnazije, uzvanika i prijatelja iz Dovera te gradskih i županijskih uglednika, naročito je sve dirnuo govor posebnog gosta, veleposlanika Ujedinjenog Kraljevstva u Republici Hrvatskoj, gospodina Andrewa Dalgleisha, koji je istaknuo važnost njegovanja ovakvih konkretnih međunarodnih veza među naraštajima mladih ljudi i njihovih profesora jer bez takvih opipljivih spona nikakvi diplomatski napori ne bi imali smisla.

Međutim, najljepši i najemocionalniji trenutci ove svečanosti događali su se u glazbeno-scenskim intervalima, tijekom zborskih i solističkih nastupa većinom bivših a dijelom i sadašnjih generacija učenika 1. gimnazije, koji su izveli niz glazbenih brojeva iz proteklih 8 mjuzikla izvedenih na pozornicama HNK Split i White Cliffs Theatrea tijekom 25 godina suradnje dviju škola. Slušajući  puninu zborskog pjevanja i sjajne solističke izvedbe ovih talentiranih mladih ljudi (Zorana Kačić Čatipović, Jure Nikolić, Tihana Petra Herceg, Ana Banovac, Albina Grčić i Karla Šamadan), od kojih su neki već etablirani scenski umjetnici a neki na putu da to postanu, a sve pod sigurnim vodstvom i suptilnom pratnjom profesora Tončija Tranfića na klavijaturama, mogao se vidjeti sjaj sreće na njihovim licima, ali i pokoja suza u očima očarane publike. Suze su zaiskrile a glas zadrhtao i kad je ravnatelj Marijan Puljiz spomenuo Olgu Granić i Irinu Padovan kao najzaslužnije profesorice za uspješnu realizaciju školskih mjuzikla. Također vrijedi istaknuti i zanimljivo osmišljenu konferansu kao dramsku poveznicu među glazbenim brojevima koju su također odlično odradili bivši i sadašnji učenici 1. gimnazije (Zorana Kačić Čatipović, Ivan Bućan, Sandra Poljak i Beata Lučin) pod vodstvom profesorice Sande Cambj .

Za kraj nam ostaje istaknuti marljivost, kreativnost i trud svih učenika koji su tijekom 25 godina sudjelovali u mjuziklima te ponoviti naslove izvedenih songova koji nam simbolično ostaju kao riječi vodilje ove svečanosti  i kao zalog za budućnost ove rijetke a dragocjene veze među dvjema školama:

L’CHAIM!

BY MY SIDE – SOMEWHERE THAT’S GREEN – ANY DREAM WILL DO

WHITE CLIFFS OF DOVER – TA DIVNA SPLITSKA NOĆ

i, naravno, sve vas pozvati na izvedbe našeg novog zajedničkog mjuzikla OUR HOUSE na pozornici HNK Split 25., 26. i 27. listopada ove godine.